Potřebujete poradit?

Petra Vitinová

Po - Pá:
9:00 - 17:30

Tel: 777 779 226

E-mail: info@euagency.cz

Jak vznikají maturitní testy?

 

Maturitní testy, které se před Vás při maturitní zkoušce dostanou, nevznikají náhodně. Jejich obsah je vytvořen podle katalogu požadavků ke zkoušce a pedagogickými dokumenty, podle kterých se daný předmět vyučuje. Tyto katalogy byly schváleny a zveřejněny v březnu roku 2008.

 

Dalším předpokladem pro tvorbu testu je jeho specifikace. To si můžete představit jako určitý scénář testu, který určuje, jaké typy úloh budou ověřovat příslušné dovednosti.

 

Na základě těchto dvou předpokladů jsou sestavovány testové úlohy. Pro příklad – v roce 2005 jich bylo vytvořeno téměř 5 000.

 

Jednotlivé úlohy připravují učitelé, kteří musí projít speciálním školením, protože připravit kvalitní a použitelnou úlohu pro testy není jednoduché. U nové vyškoleného, zkušeného učitele projde oponenturou a recenzí pouze každá desátá úloha. Recenze provádí opět zkušení lektoři.

 

Na přípravě testů pro rok 2012 se podílelo více než 1 500 učitelů a většina úloh je navíc také testována na vzorku 200 žáků. Dle jejich výsledků se zjišťují možné chyby, srozumitelnost zadaní a další aspekty.

 

Po všech těchto testováních začíná skládání test, které má přísná pravidla. Dodržuje se samozřejmě již výše zmíněná specifikace a také obsahová a tematická vyváženost daného testu. Celková test prochází znovu expertní oponenturou.

 

Společným požadavkem je meziroční srovnatelnost testů! Loňské by neměly být lehčí než ty letošní a naopak.