Letošní maturanti mají velkou výhodu v tom, že už vědí, jak bude zkouška vypadat. Loni maturitu z českého jazyka nezvládlo pouze 7,6 % maturantů. Pokuste se vyvarovat jejich chyb!.
Jedinou změnou letošní maturity je pořadí písemné a ústní části – maturanty nejdříve čeká část písemná v období 2. května až 15. května a potom ústní část v období od 6. května do 10. června.
První část – didaktický test a písemná práce
První část je zaměřena na jazykovou stránku. Jsou potřeba sloh a gramatické znalosti. V testech se často vyskytují příklady, kdy maturant má určit, která z nabízených vět je gramaticky správně. Důležitá je také pozornost studenta. Zadaní vždy pečlivě přečtěte, klidně i vícekrát. V řešení nehledejte zbytečné chytáky, většinou platí, že správné je vždy nejjednodušší varianta!
Pro písemnou práci si ujasněte jednotlivé slohové útvary. Musíte vědět, jak vypadá vypravování, úvaha, charakteristika nebo popis. K dispozici Vám bude deset témat a jedno si budete muset vybrat, i když Vám žádné sedět nebude. Pokud se ale správně naučíte, jak mají vypadat dané útvary, máte šanci, že sloh zvládnete.
Dávejte si pozor na dodržení rozsahu a správné formy Vaší práce.
Druhá část – ústní zkoušení
V této části si maturant losuje jednu z dvaceti knih, které si předtím vybral. Určitě nepodceňujte přípravu na tuto část a knihy přečtěte. Záleží samozřejmě na tom, jakou knihu si vytáhnete a jaké otázky Vám zkoušející položí.
Ke každé knize si zapamatujte:
- hlavní postavy
- místo a čas děje
- děj a kompozice
- jazyk
- styl díla
- a další údaje jako – další knihy autora, doba díla, literární směr, soudobí autoři a vliv díla.