Potřebujete poradit?

Petra Vitinová

Po - Pá:
9:00 - 17:30

Tel: 777 779 226

E-mail: info@euagency.cz

Nebojte se státní maturity z českého jazyka!

Letošní maturanti mají velkou výhodu v tom, že už vědí, jak bude zkouška vypadat. Loni maturitu z českého jazyka nezvládlo pouze 7,6 % maturantů. Pokuste se vyvarovat jejich chyb!.

Jedinou změnou letošní maturity je pořadí písemné a ústní části – maturanty nejdříve čeká část písemná v období 2. května až 15. května a potom ústní část v období od 6. května do 10. června.

 

První část – didaktický test a písemná práce

První část je zaměřena na jazykovou stránku. Jsou potřeba sloh a gramatické znalosti. V testech se často vyskytují příklady, kdy maturant má určit, která z nabízených vět je gramaticky správně. Důležitá je také pozornost studenta. Zadaní vždy pečlivě přečtěte, klidně i vícekrát. V řešení nehledejte zbytečné chytáky, většinou platí, že správné je vždy nejjednodušší varianta!

Pro písemnou práci si ujasněte jednotlivé slohové útvary. Musíte vědět, jak vypadá vypravování, úvaha, charakteristika nebo popis. K dispozici Vám bude deset témat a jedno si budete muset vybrat, i když Vám žádné sedět nebude. Pokud se ale správně naučíte, jak mají vypadat dané útvary, máte šanci, že sloh zvládnete.

Dávejte si pozor na dodržení rozsahu a správné formy Vaší práce.

 

Druhá část – ústní zkoušení

V této části si maturant losuje jednu z dvaceti knih, které si předtím vybral. Určitě nepodceňujte přípravu na tuto část a knihy přečtěte. Záleží samozřejmě na tom, jakou knihu si vytáhnete a jaké otázky Vám zkoušející položí.

Ke každé knize si zapamatujte:

  • hlavní postavy
  • místo a čas děje
  • děj a kompozice
  • jazyk
  • styl díla
  • a další údaje jako – další knihy autora, doba díla, literární směr, soudobí autoři a vliv díla.