Potřebujete poradit?

Petra Vitinová

Po - Pá:
9:00 - 17:30

Tel: 777 779 226

E-mail: info@euagency.cz

Poslední den před maturitou?

 

Odpočívejte!

Vše závisí na Vašich zvycích. Spousta studentů se pod tlakem naučí lépe a více. Pokud potřebujete zopakovat problematické téma, klidně si pár hodin na učení vytyčte, abyste byli klidnější. Podle psychologů je však vhodné si poslední den udělat odpočinkový program – sport, procházku, kino nebo jinou zábavnou aktivitu.

 

Pořádně se vyspěte!

Spánek je důležitý a během něho se Vám v mozku utřídí všechny informace a myšlenky. Den před těžkou maturitní zkouškou je samozřejmě těžké usnout, ale pokuste si naplánovat den tak, abyste se dostatečně unavili a večer spokojeně usnuli bez jakékoliv nervozity.  A snažte se vyhnout práškům na spaní nebo večernímu zapíjení nervozity. Na oslavy bude potom spousta času.

 

Posnídejte!

Snídaně v den zkoušky Vám pomůže získat energii. Je to důležitý základ pro celý den a proto na ni nezapomínejte v tento Váš důležitý den. Malou svačinku s pitím si nezapomeňte zabalit i s sebou.

 

Nervozitu zažeňte dechovým cvičením

Staženému žaludku pomáhají speciální antistresové cviky. Nervozita je v tomto případě normální. Posaďte se a v klidu napočítejte do deseti. Stres také odstraníte pravidelným a hlubokým dýcháním.

 

Vezměte si s sebou doprovod

Někomu pomůže, když bude mít po ruce někoho, kdo ho ke zkoušce doprovodí. Ve dvou se nejistota lépe snese. Nebo svůj osobní talisman určitě nenechejte doma!

 

Připravte si osnovu odpovědí

Na potítku máte dost času si připravit své odpovědi srozumitelně a zapsat si je. Snažte si vytvořit kostru všech podstatných faktů, o kterých chcete mluvit. Není nic horšího, než když přijdete před zkoušejícího s prázdným papírem.

Snažte se co nejefektivněji pracovat se vším, co mate k dispozici jako slovníky, kalkulačka nebo tabulky.

 

Mluvte srozumitelně a jasně

Usmívejte se, dívejte se zkoušejícímu do očí a mluvte přiměřeně nahlas. Snažte se říct svůj názor a postoj např. ke knize, aby bylo vidět, že jste ji přečetli. Pokud Vás přepadne nervozita, nebojte se ji přiznat, pokud se budete snažit to nějak utajit, může Vás to ještě více znervóznit.